Seneste opdateringer fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på X: 27-årig mand anholdt efter groft hjemmerøveri #politidk https://t.co/sC6iCgh3KF
Først på natten i Slagelse observerede en politipatrulje fyrværkeri blive affyret på Norgesvej. Betjentene fik kontakt med to 16-årige drenge fra byen, hvoraf den ene havde en række ulovlige genstande i sin taske.
Tidligt lørdag morgen klokken 4.15 blev to mænd på 31 og 34 år anholdt af politiet på Byskov Alle i Slagelse. De to mænd er sigtet for flere tyverier og indbrud, der fandt sted på Skovmosevej, Etterbjergvej, Enebærvej og Rønnebærvej i byen.
Nytårsnat blev en 19-årig mand fra Slagelse anholdt i centrum af byen efter at have optrådt utryghedsskabende og højtråbende. Politiet havde kontakt til den unge mand og vejledte ham om at dæmpe sig, men da han ikke rettede sig efter politiets anvisninger, blev betjentene nødt til at anholde ham for at skabe ro på stedet.
Tirsdag gennemførte politiets udlændingekontrolafdeling en kontrolaktion i Slagelse med fokus på social dumping. Aktionens formål var at sikre, at ansatte i flere virksomheder og restauranter i byen havde de nødvendige arbejds- og opholdstilladelser.
En 43-årig mand, der sov i sin båd i Skælskør havn, blev forstyrret, da et kanonslag blev smidt ind i båden. Hændelsen resulterede i mindre skader på båden, men heldigvis kom ingen noget til.
Mandag aften klokken 20.50 blev en 25-årig mand standset af lokalpolitiet i Sct. Mikkelsgade i Slagelse. Manden kom løbende og virkede nervøs med rødspængte øjne, hvilket vakte betjentenes mistanke.
Lørdag aften modtog politiet en anmeldelse om ulovligt fyrværkeri i Dianalund, hvor mange mennesker var forsamlet. En 41-årig mand fra lokalområdet blev anholdt klokken 0.19 og sigtet for overtrædelse af fyrværkeriloven. Efterfølgende ransagede politiet mandens bopæl, hvor de fandt 53 gram hash, 1,4 gram kokain, 22 gram amfetamin, 4,8 gram MDMA og 18 puffbars. Den 41-årige blev derfor også sigtet for...
Mandag aften rykkede politiet ud til en adresse i centrum af Slagelse efter et tip om ulovlige stoffer. På adressen bor en 43-årig mand, hvor der jævnligt var observeret en del trafik til og fra lejligheden.
På denne side kan du som borger i Slagelse og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og indsatser i lokalområdet. Vi samler informationer om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde, så du kan holde dig orienteret om, hvad der sker i dit nærområde. Her bringer vi blandt andet nyheder om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter kan være involveret.
Oplysningerne på siden bygger på officielle kilder, herunder politirapporter og udmeldinger fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi samt beredskabet. Vi formidler også relevante uddrag fra døgnrapporten, så du kan få et overblik over dagens hændelser og politiets indsats i dag. Derudover kan du finde opdateringer om større indsatser, hvor alarm 112 har været aktiveret, og hvor flere myndigheder har samarbejdet.
Vi lægger vægt på at formidle saglig og troværdig information, der kan være til gavn for alle, der bor eller færdes i Slagelse og omegn. Siden dækker både akutte hændelser og generelle oplysninger om politiets og beredskabets arbejde i lokalområdet.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig opdateret med de seneste nyheder og informationer om udrykninger, døgnrapporter og andre relevante hændelser i dit lokalområde.