Bliv underviser på Professionshøjskolen Absalon og form fremtidens sygeplejersker

dato

Brænder du for at bidrage til fremtidens sundhedssektor? Kan du facilitere læringsforløb og synes du, at det er vigtigt at uddanne fremtidens professionelle sygeplejersker? Er du engageret i at skabe læringsmiljøer, der fastholder de studerendes engagement og nysgerrighed? Har du erfaring fra det nære og sammenhængende sundhedsvæsen, som du ønsker at anvende? Så har vi en spændende stilling til dig i Center for Sundhed.

På Professionshøjskolen Absalon er det vores ambition at levere engagerende undervisning. Det er en del af vores uddannelsesløfte til de studerende, at du skal facilitere undervisning af høj kvalitet og samtidig brænde for at skabe læring og motivere de studerende. Det er vigtigt, at de studerende kan mærke deres uddannelse fra første dag. Det bidrager en særlig uddannelseskultur til, hvor du som underviser understøtter et fællesskab mellem de studerende, der bidrager til en samlet organisation, sætter de studerende først og har en stærk uddannelsesprofessionalisme.

Din profil
Vi søger adjunkter eller lektorer, gerne med erfaring fra praksis, samt med undervisningserfaring og kendskab til facilitering af læringsforløb - både virtuelt og med fysisk fremmøde. Erfaring fra praksis ses som en styrke i din undervisning, hvor du formidler sammenhængen mellem teori og praksis til de studerende. Derudover kan du se dig selv i følgende:

God til at facilitere udviklings- og læringsprocesser. Du er i stand til at tænke nyt og udvikle læringsforløb, og du har erfaring med at skabe inspirerende læringsmiljøer. Desuden har du en innovativ tilgang til læring og didaktik, samt sygeplejeprofessionens udvikling.

Klasserumsledelse og anvendelse af digitale læringsmidler. Din særlige viden og interesse ligger i at facilitere læring og opbygge en læringskultur i et miljø med studerende med forskellige forudsætninger. Du er generelt optaget af brugen af digitale læringsmidler og at facilitere læring gennem anvendelse af differentierede læringsredskaber.

Arbejder selvstændigt. Du har evne til at lede dig selv i en kompleks hverdag, hvor arbejdsopgaverne kræver, at du kan bevare overblikket og er omstillingsparat. Du har erfaring med at strukturere og prioritere din tid og dine arbejdsopgaver, så der ikke er noget der går i glemmebogen.

Du har kompetencer bl.a. inden for det sundhedsvidenskabelige område, og kan se en betydning i at omsætte dine kliniske kompetencer og erfaring fra det nære sundhedsvæsen og/eller inden for demensområdet.

Derudover forventer vi os, at du har:

  • en sygeplejerskeuddannelse som grunduddannelse, , samt en relevant sundhedsvidenskabelig eller samfundsvidenskabelig uddannelsesbaggrund på master, -kandidat eller ph.d.-niveau.
  • har undervisningserfaring og kan anvende it i undervisningen

Dine arbejdsopgaver
Som underviser hos os er der mulighed for at varetage en bred vifte af opgaver. Her er nogle eksempler:

Undervisning, vejledning, feedback og eksamination på grunduddannelsen til Professionsbachelor i Sygepleje. Afhængig af din profil, vil du blive tilknyttet opgavevaretagelse på tværs af uddannelsens semestre, hvor du skal facilitere læringsrum inden for, tematikker på grunddannelsen. Tematikkerne inkluderer fag som sygepleje, sygdomslære og forskningsmetodologi, samt forståelse og anvendelse af teknologi relateret til kvalitetssikring og udvikling af sygeplejefaget og professionen i et tværprofessionelt perspektiv.

Professionsrettet simulation. På Absalon lover vi vores studerende at de får mulighed for at træne deres professionelle kunnen gennem hele uddannelsen, så de bliver kompetente til at kombinere teoretisk viden med praktiske færdigheder. Det vil derfor være en fordel hvis du har erfaring med eller gerne vil videreudvikle dine kompetencer indenfor simulation.

Efter- og videreuddannelse af sundhedsprofessionelle. En del af opgaveporteføljen vil være på efter- og videreuddannelsesområdet. Her skal du være med til at afholde kompetencegivende forløb for uddannede sundhedsprofessionelle i Region Sjælland, enten ved den sundhedsfaglige diplomuddannelse eller rekvirerede forløb fra praksis relateret til demensområdet. Det vil derfor være en fordel, hvis du har erfaring med at facilitere efter- og videreuddannelsesforløb og interesse herfor.

Dine kolleger
På sygeplejerskeuddannelsen og på de respektive udbudssteder, udgør vi et dynamisk team af fagligt og socialt engagerede medarbejdere, der brænder for vores arbejde. Vi samarbejder på tværs af forskellige kompetencer og bidrager til et miljø præget af godt humør og åbenhed. Vores daglige frokost udgør ofte et hyggeligt samlingspunkt, hvor vi deler ideer og oplevelser.

Sygeplejerskeuddannelsen udbydes fem steder i region Sjælland: Slagelse, Næstved, Holbæk, Roskilde og Nykøbing F.

Vi er i alt ca. 86 medarbejdere på sygeplejerskeuddannelsen fordelt på de fem udbudssteder. Alle medarbejdere løser arbejdsopgaver inden for grunduddannelse, efter- og videreuddannelse samt forskning. Tilsammen er vi et dedikeret og engageret team, der holder af at videndele og løse opgaverne sammen.

I din ansøgning må du gerne angive, om du foretrækker ansættelse i Slagelse eller Næstved /Nykøbing, men du skal forvente også at udføre opgaver på andre lokationer. Derudover vil du efter nærmere aftale også kunne tilbydes at indgå i samarbejde på tværs af sundhedsuddannelserne.

Sådan ansøger du
  • Ansættelse sker efter gældende overenskomst på statens område.
  • Stillingen er på fuld tid gældende fra den 1. oktober 2025.
  • Hvis du har nogle spørgsmål til stillingen, kan du kontakte uddannelsesleder Ann-Berit Schelde på mail asc@pha.dk
  • Ansøgning og relevante bilag sendes via vores rekrutteringssystem her (https://phabsalon.dk/om-absalon/job-i-absalon/absalons-faelles-ledelsesgrundlag) eller ved at klikke på ”Søg stillingen” til højre på denne side senest den 15. august 2025.
  • Vi forventer at afholde 1. samtale i uge 34.

Vi ønsker, at medarbejderstaben afspejler det omgivende samfund, og vi opfordrer derfor alle interesserede uanset køn, kulturel og etnisk baggrund til at søge stillingen.

Alt efter dine kvalifikationer vil du blive ansat som adjunkt eller lektor
På Absalon er adjunkturet en 4-årig uddannelsesstilling. Det understøtter vi gennem Absalons lektorkvalificeringsforløb, som alle nyansatte adjunkter deltager i, og alle får tilknyttet en vejleder. For at blive ansat som lektor forudsætter det en positiv lektorbedømmelse inden for stillingstrukturens anvendelsesområde.

Ved ansættelse af lektorer der er lektorbedømt før 2013-stillingsstrukturen, sker ansættelse på hidtidige centralt fastsatte løn- og ansættelsesvilkår. Afhængig af dine kvalifikationer, afvejet med stillingens konkrete indhold, kan fornyet lektorbedømmelse efter den aktuelle stillingsstruktur (fast-track ordningen) eventuelt aftales. Læs mere her i kap. 5 (https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2020/673).

Du kan læse mere om rammerne for ansættelse som adjunkt eller lektor i vores stillingsstruktur her (https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2021/1458).

Om Absalon
Professionshøjskolen Absalon er Region Sjællands største uddannelsesinstitution, hvor vi med vores 13 uddannelser uddanner samfundets professionelle til både erhvervslivet og den offentlige sektor. Vi er fordelt på i alt syv campus.

Vores ambition er at bidrage til øget velfærd og vækst i Region Sjælland gennem fremragende uddannelser og rollen som regional udviklingspartner. Vores studerende og samarbejdspartnere er det ubestridte centrum for vores arbejde, lige som vi lægger vægt på at være en rigtig god, fællesskabsbaseret og udviklende arbejdsplads.

Vi er 800 medarbejdere, vi har 9.000 studerende på vores grunduddannelser og vi efter- og videreuddanner 3.500 kursister hvert år.


INFORMATIONER OM STILLINGEN:

- Arbejdspladsen ligger i:

Slagelse Kommune

-Virksomheden tilbyder:

-Arbejdsgiver:

Professionshøjskolen Absalon, Campus Slagelse, Sdr.Stationsvej, 4200 Kalundborg

-Ansøgning:

Ansøgningsfrist: 05-08-2025;

Se mere her: https://job.jobnet.dk/CV/FindWork/Details/2e05bfdb-55c3-4edf-a4da-3a6ccc19e499

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder JobNet.
Kilde: JobNet

Seneste på facebook