Fællesskab og middag efter gudstjeneste i Gimlinge Kirke

dato

Efter en stemningsfuld gudstjeneste i Gimlinge Kirke inviteres alle til en hyggelig middag i Gimlinge Forsamlingshus. Arrangementet finder sted torsdag den 2. april 2026, og byder på en lækker menu med lammesteg, kartofler og dessert.

Arrangementet starter med en gudstjeneste i Gimlinge Kirke kl. 16:00. Efter gudstjenesten fortsætter selskabet til Gimlinge Forsamlingshus, hvor der venter en dejlig middag.

Menu og drikkevarer

Middagen består af lammesteg, kartofler og dessert. Der vil også være mulighed for at nyde øl, vin og vand til maden. Prisen for voksne er 85 kr., mens børn under 15 år kan deltage for 35 kr.

Tilmelding og praktiske oplysninger

For at deltage i middagen er tilmelding nødvendig. Sidste frist for tilmelding er mandag den 30. marts. Tilmelding kan ske ved at ringe på telefon 26581208 eller ved at sende en mail til sannabayat@gmail.com.

Praktisk information
Dato: Torsdag den 2. april 2026
Tid: Middagen starter kl. 17:00
Sted: Gimlinge Kirke, Kirkestræde 3A, 4200 Slagelse
Entré: Voksne 85 kr., børn under 15 år 35 kr.
Tilmelding: Senest mandag den 30. marts på telefon 26581208 eller mail sannabayat@gmail.com



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut