Mandag morgen klokken 3.15 blev politistationen i Slagelse udsat for et angreb, da to krysantemumbomber blev kastet mod bygningen. Hændelsen resulterede i skader på en rude og en metalskraldespand, men ingen personer kom til skade.
Overvågningsbilleder viste, at gerningsmanden ankom til stedet på en knallert, hvorfra vedkommende standsede og smed fyrværkeriet, inden han forsvandt fra stedet. Politiet fandt senere mandag eftermiddag knallerten, der formentlig blev brugt under angrebet.
Mandag klokken 13.17 anholdt politiet en 25-årig mand fra lokalområdet, som nu er sigtet for overtrædelse af straffelovens bestemmelser om trusler mod politiet og om sprængning. Den anholdte blev fremstillet i grundlovsforhør tirsdag og er blevet varetægtsfængslet frem til den 9. april.