Højvandssikringsprojekter i Slagelse Kommune har netop modtaget en væsentlig økonomisk hjælp i form af statslig støtte på 4,15 mio. kr. Projekterne, der er beliggende ved Halsskov Område 1 og 2 samt Kobæk Strand, vil med den nye støtte blive mere økonomisk overkommelige for de lokale boligejere. Formålet er at beskytte områderne mod fremtidige oversvømmelser.
Fordelingen af den statslige støtte betyder, at Kobæk Strand modtager 1,753 mio. kr., mens Halsskov Område 1 og 2 modtager henholdsvis 635.000 kr. og 1,761 mio. kr. tidligere har Halsskov Område 1 og 2 allerede fået statens støtte på henholdsvis 2,3 mio. kr. og 2,2 mio. kr., mens det er første gang, Kobæk Strand modtager statslig støtte.
Lokale myndigheder bifalder den statslige støtte, herunder borgmester Knud Vincents (V), som udtrykker sin tilfredshed med statens bidrag. Desuden anerkender formanden for Klima- og Miljøudvalget, Jørgen Grüner (F), betydningen af de ekstra midler fra staten.
Inflation har øget omkostningerne for disse projekter, hvilket har gjort det nødvendigt at ansøge om yderligere statslig støtte. Denne støtte sikrer ikke blot, at projekterne kan fortsætte som planlagt, men også at de økonomiske byrder for de berørte boligejere mindskes.
https://www.slagelse.dk/da/nyheder/staten-giver-4-15-mio-kr-til-lokal-hoejvandssikring/