Torsdag klokken 19.17 blev en 51-årig mand fra Slagelse anholdt og sigtet for butikstyveri. Manden havde været i et supermarked i Slagelse, hvor en medarbejder bemærkede, at han stoppede nogle pakker kød i sin rygsæk. Den 51-årige betalte ikke for varerne, da han gik gennem kassen. Han blev afhørt på stedet og løsladt igen klokken 19.37.
Onsdag klokken 11.31 modtog politiet en anmeldelse fra et supermarked i Slagelse, hvor medarbejderne havde tilbageholdt en kunde for tyveri.
Det kan være svært at agere i krydsfeltet mellem hjælpsomhed og mistænksomhed. Dette blev desværre en realitet for en hjælpsom mand, som i fredags blev narret til at afgive et mindre, kontant beløb.
En politibetjent, der fredag eftermiddag var på indkøb i sin fritid i en dagligvarebutik i Sorø, lagde mærke til to mænd med mistænkelig adfærd. Mændene tog forskellige varer og lagde dem i en pose under trøjen, hvorefter de gik gennem kassen uden at betale for noget.
I går aftes var et par politibetjente på patrulje på Skovsøgade i Slagelse, da de lagde mærke til en mistænkelig overdragelse ved noget buskads. Overdragelsen fandt sted mellem to mænd og involverede små poser.
En bil med en mand kørte tirsdag aften klokken 17.20 i havnen ved Gl. Banegårdsplads i Korsør. Politiet modtog en anmeldelse om hændelsen, som tilsyneladende skete, fordi manden forvekslede bremsen med speederen, hvilket resulterede i, at bilen fortsatte ud over havnekanten.
I går klokken 14.35 modtog politiet en opringning fra en bekymret borger, der havde set en ung mand gå rundt med en pistol på Løvegade i Slagelse.
I går eftermiddags fandt en hændelse sted i Slagelse, hvor en ekskæreste trængte ind i sin tidligere kærestes lejlighed. Under episoden blev computere og undertøj smidt ud af vinduerne, og flere ting i lejligheden blev ødelagt.
En mand kørende ad Vestmotorvejen i Slagelse opdagede i går ved 11-tiden en bil, som kørte meget slingrende og usikkert. Han kontaktede straks politiet og guidede en politipatrulje til bilen med den mistænkelige kørsel.
I nat klokken 1.05 modtog politiet en anmeldelse om unge, der lavede ballade på togstationen i Slagelse.
En politipatrulje rykkede i går klokken 19.23 ud til en brand i et træ på Kirkerupvej ved Slagelse. Ved ankomsten traf betjentene en 37-årig mand, som virkede meget interesseret i branden.
I går aftes klokken 20.04 modtog politiet en anmeldelse om et overfald på Idagårdsvej i Slagelse. To mænd overfaldt en tredje mand, men en patrulje, som var lige i nærheden, reagerede hurtigt.
På denne side kan du som borger i Slagelse og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og indsatser i lokalområdet. Vi samler informationer om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde, så du kan holde dig orienteret om, hvad der sker i dit nærområde. Her bringer vi blandt andet nyheder om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter kan være involveret.
Oplysningerne på siden bygger på officielle kilder, herunder politirapporter og udmeldinger fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi samt beredskabet. Vi formidler også relevante uddrag fra døgnrapporten, så du kan få et overblik over dagens hændelser og politiets indsats i dag. Derudover kan du finde opdateringer om større indsatser, hvor alarm 112 har været aktiveret, og hvor flere myndigheder har samarbejdet.
Vi lægger vægt på at formidle saglig og troværdig information, der kan være til gavn for alle, der bor eller færdes i Slagelse og omegn. Siden dækker både akutte hændelser og generelle oplysninger om politiets og beredskabets arbejde i lokalområdet.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig opdateret med de seneste nyheder og informationer om udrykninger, døgnrapporter og andre relevante hændelser i dit lokalområde.