Badeanstalten i Slagelse byder på to unikke musikoplevelser i slutningen af oktober og begyndelsen af november 2024. Først med den musikalske duo Ester Brohus og Knud Møller, og derefter med det energiske band SKULLCLUB, der bringer maritim rock n' roll til scenen.
Eventyrsport Slagelse inviterer til en inspirerende aften med rejseforedrag om vandremuligheder i Italien, Spanien, Færøerne og Grønland. Klaus Nordvig vil dele sine erfaringer og vise flotte billeder fra disse destinationer.
Den 30. oktober 2024 kan musikelskere i Slagelse glæde sig til en særlig aften, når de to venner og musikere, Ester Brohus og Knud Møller, optræder på Badeanstalten. Efter succesen i 2022 er duoen tilbage med en tour, der byder på både nye og velkendte melodier.
I går aftes klokken 21.25 udbrød der brand i et skur i Spinderiparken i Slagelse. Branden spredte sig hurtigt til flere biler og en nærliggende ejendom. Politi og redningsmandskab ankom kort efter og fik branden forholdsvis hurtigt under kontrol.
Oplev en aften fyldt med stil og inspiration hos NIELSENs i Vestsjællandscentret, Slagelse, den 30. oktober 2024 kl. 19:00. Bliv inspireret af de nyeste modetrends, få stylingtips og deltag i spændende aktiviteter.
Oplev en aften med en af Danmarks mest elskede personligheder, Sofie Lassen-Kahlke, når hun indtager scenen på Slagelse Teater den 29. oktober 2024. Her vil hun åbne op om sin rejse fra skuespiller til forfatter og livet som kvinde i 40'erne.
Lørdag klokken 13.28 blev politiet kaldt ud til et supermarked på Idagårdsvej i Slagelse, hvor en hændelse havde fundet sted. En butiksdetektiv havde opdaget og tilbageholdt en udenlandsk butikstyv, der forsøgte at forlade butikken med varer, han ikke havde betalt for.
Så er der nyt fra Café Tidslös
Den 26. oktober 2024 byder Slagelse Museum velkommen til en spændende Nørdcafé, hvor klassikeren "Frankenstein" sættes i fokus. Fra kl. 14:00 kan besøgende opleve en rejse gennem tegneserier og film, der er inspireret af den ikoniske roman.
Tag til Badeanstalten i Slagelse denne oktober for at opleve to spændende musikarrangementer. Først kan du nyde Ameli Dots unikke lyd den 26. oktober, efterfulgt af en intim koncert med Ester Brohus og Knud Møller den 30. oktober. Begge arrangementer lover en aften fyldt med musikalsk fordybelse og underholdning.
Margaret Atwood, en af de mest indflydelsesrige nulevende forfattere, vil blive præsenteret i en livestream fra Det Kongelige Bibliotek. Arrangementet finder sted på Slagelse Bibliotek & Borgerservice den 29. oktober 2024 kl. 19:00. Deltagelse er gratis, men kræver tilmelding.
Tag kontrol over din fremtid og lær om arv, testamenter og fremtidsfuldmagter i et gratis foredrag på Skipperkroen. Den 29. oktober 2024 kl. 18:00 inviterer Jura Danmark til en aften fyldt med indsigt og rådgivning fra erfarne jurister og advokater.