Restaurant Superbowl & Golfcenter Slagelse inviterer indenfor i uge 7 med gode tilbud.
Frygter du oversvømmelser i din kælder, eller er du mere bekymret over, hvordan vandstanden vil være i din kommende bolig, eller måske endda drømmehus?
Hver år hylder Slagelse Kommune ved Slagelse Guld en forening eller enkelt person fra foreningslivet med Initiativprisen. Prisen gives til en der har taget et initiativ til noget, der enten har givet foreningen eller den kommunale idræt et løft.
Statsminister Mette Frederiksen fortæller til mandagens pressemøde, at coronavirus ikke længere betragtes som en samfundskritisk sygdom. Det betyder, at statsministeren fjerner alle coronarestriktioner fra første februar.
Slagelse Kommune starter et nyt undervisningsforløb for højtbegavede elever i 7. klasse. Det er et undervisningsforløb på tværs af folkeskolerne og sker i samarbejde med HTX/HHX ZBC.
Kim Fupz Aakesons Vitello-bøger er nogle af landets mest populære børnebøger. Bøgerne bruges flittigt i de første klasser i Folkeskolen - ligesom de er rigtig populære børnebøger på biblioteket og som højtlæsning hjemme.