Når påskeferien melder sin ankomst i april, så byder Slagelse på et væld af aktiviteter – én af dem er muligheden for at blive viking for en dag.
Weekenden bød på ny dansk rekord til Slagelse-pigen, Katrine Bruhn. Her formåede hun igen at imponere med sin storslåede styrke – og det er langt fra første gang, hun har imponeret.
Torsdag d. 7. april kan du komme til et brag af en koncert med den danske singer/songwriter Andreas Odbjerg.
Søndag d. 20. marts gik et hold af friske unge mennesker fra Slagelse med projekt Firebird på mission om at hænge gratis røgalarmer op i udsatte boligkvarterer.
Torsdag d. 31. marts kan du komme til spændende foredrag om det berømte og berygtede bjerg Kilimanjaro. Hør historien og lær om udstyr fra erfaren bjergbestiger.