Natten til lørdag blev en mand udsat for skub og spark af en anden mand på Jernbanegade i Slagelse. Hændelsen skete formentlig på grund af nogle uoverensstemmelser.
Se den seneste tilbudsavis fra Rema 1000 ved blot at trykke på linket her:
Se den seneste tilbudsavis fra Rema 1000 ved blot at trykke på linket her:
En ny opgørelse fra Boligsiden viser, at flest boliger bliver solgt for en lavere pris end den pris, de er udbudt til.
Torsdag klokken 21.00 skete der et mindre færdselsuheld på Ndr. Stationsvej i Slagelse, hvor en knallertkører væltede. Knallertkøreren, en 30-årig mand fra Slagelse, indrømmede efterfølgende, at han havde stjålet knallerten kort forinden.
17 projekter på tværs af Region Sjælland har fået del i 1 mio. kr. Pengene kommer fra LB Foreningen, som i år uddeler 1 mio. kr. til lokale og regionale projekter for udsatte borgere i regionen. Der blev i gennemsnit uddelt 58.823 kr. per projekt. Det største beløb var på 175.000 kr. og det mindste på 15.000 kr.
Natten til torsdag blev en 36-årig mand fra Slagelse anholdt i byen efter en anmeldelse om en uvedkommende person på en p-plads for busser. Politiet mistænkte, at der var blevet stjålet diesel fra busserne, og mistanken samlede sig hurtigt mod den 36-årige, som tidligere er blevet sigtet for at stjæle brændstof.
Onsdag klokken 17.48 standsede politiet en bilist i Jernbanegade i Slagelse. Føreren af bilen fremviste et sundhedskort, som viste, at han var en 26-årig mand fra Næstved. Mens betjentene kontrollerede oplysningerne, stak føreren af fra bilen, men vendte hurtigt retur.
Om under en måned går det løs med NordBo Løbet som sidste år blev en flot succes, hvor god stemning og godt humør var blandt de mange løbere og tilskuere.
Mandag eftermiddag modtog politiet en anmeldelse fra en forretning i Vestsjællandscenteret i Slagelse. Personalet havde tilbageholdt to piger, en 13-årig og en 14-årig, som havde stjålet varer.
Flere politipatruljer blev tirsdag aften sendt til centrum af Slagelse efter en anmeldelse om, at to mænd befandt sig på Fisketorvet. Ifølge anmeldelsen gik den ene mand rundt med en pistol i bukselinningen.
Mandag klokken 22.54 standsede færdselspolitiet en bilist på Grønningen i Slagelse. En hastighedsmåling viste, at bilisten kørte hele 114 km/t på en strækning med en hastighedsbegrænsning på 50 km/t, hvilket kvalificerer til betegnelsen vanvidskørsel.
I slutningen af 2022 blev det meldt ud, at Uno-X ville overtage 57 servicestationer efter Reitan Convenience Danmarks aftale med DCC (Shell) udløb. Nu er Uno-X flyttet ind i Slagelse, hvor bilister kan se frem til Uno-X’ gule farve sammen med 7-Eleven. Det sker, da Uno-X har overtaget den tidligere Shell-station på Bjergbygade 47 i Slagelse.
En 19-årig mand fra Høng blev tidligt lørdag morgen sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen på Gl. Torv i Slagelse. Episoden fandt sted, da den 19-årige blandede sig, mens politiet var i gang med at tale med en anden nattegæst.